Tespit Rehberi

Yardım faaliyetlerinde, yardım edilecek ailenin belirlenmesi işlemini ‘’tespit’’ olarak adlandırıyoruz. Tespitte amaç; bize bilgisi ulaşan ya da bizzat gelip bizden yardım isteyen ailenin gerçekten yardıma muhtaç olup olmamasının değerlendirilmesidir. Yardıma muhtaç ailelere ulaşırken ailenin yaşadığı çevreden muhtardan komşulardan gelen bilgiler değerlendirilmelidir. Ailenin bulunduğu semtte bizim dışımızda yardım ile ilgilenen STK, dernek gibi topluluklar var ise onlarla fikir alışverişi yapılmalı, aileler hakkında bilgi alınmalıdır. Bu bilgi alışverişi; hem aynı aileye ihtiyacından fazla yardım gitmesini engeller hem de ailelerin ihtiyaçlarını üçüncü kişilerden teyit etmemizi sağlar.

   Sosyal medyadan iletilen yardım isteklerini de değerlendirmeliyiz. Duyarlı kişilerden ve bizzat ailelerden gelen taleplerin değerlendirilmesi gerekir. Bunların belirli bir düzene sokulması ve hangisinin öncelikli olduğunun karar verilmesi için. Bazı soruların cevabı açık ve net şekilde alınmalıdır. Şehirden şehre temel kriterler değişebilmekle beraber yardımda aktif şekilde rol alan kişilerce, ailenin ilk bakışta durumunu anlamamıza yardımcı olacak bir aile kayıt formu oluşturulur. Bu kayıtta istenilebilecek örnek bilgiler aşağıda madde halinde sıralanmıştır.

  • Baba var mı?
  • Kaç çocuk var?
  • Uyruğu nedir?
  • Türkiye kimlikleri var mı, varsa hangi ile kayıtlı?
  • Düzenli gelir var mı, varsa ne kadar?
  • Adres bilgileri
  • Aileye ulaşabileceğimiz telefon numarası ve isim
  • Kira gideri ne kadar?
  • Ek bilgiler

Bu bilgilerin alınmasının yardımın, tembelleştirmeyen aksine destekleyen yardım olarak düzenlenmesi için önemlidir. Öncelikle alınan bu bilgiler bize ailenin geçinip geçinemeyeceği, yardıma ne kadar muhtaç olduğu hakkında genel bir fikir veriyor. Bu yazılı bilgilerin yanında ailenin evine gidip gözlemlediğimizde edindiğimiz bilgileri de ek bilgiler kısmına not düşmekte fayda var. Örneğin; aile bulunduğu şehre yeni gelmiş ise evin durumu çok kötü olabilir, ev eşyası sıkıntısı çekiyor olabilirler, ailede çalışabilecek birisi varsa iş bulmakta zorlanıyor olabilir. Bunların yanında çocukların bir hastalığı ve bu hastalığa bağlı giderleri olabilir. Bu form;  yardım ekibine aile hakkında bilgi temeli oluşturması, tespit işlemine bir standart getirmesi amacıyla kullanılmalıdır.

Gerçekten bir ailenin ihtiyaçlarını anlamak ve karşılamak için bizzat o aile ile vakit geçirip, yaşadıkları hayatı görmek; aldığımız bilgileri bu deneyim ile birleştirmek en iyi tespit yöntemidir.

Teşvik etmek için paylaş: