Nasıl Çalışıyoruz?

Yardım faaliyetleri, Türkiye’nin dört bir yanında, yardımseverle ihtiyaç sahiplerini bir araya getirerek paylaşmaya, mutluluğa ve her türlü iyiliğe teşvik etmek için yapılan çalışmaların genel adıdır. Yardım faaliyetlerine katılan grupların hiçbir kurum, kuruluş, dernek, vakıf vb. bağlantısı yoktur ve çalışmalar tamamen gönüllülük esasına dayanır. Yardım gruplarının genellikle çalışma yöntemi aşağıdaki gibidir.

ORGANİZE OL

Yardım faaliyetleri çalışmaları yardımseverlerin bir şehirde organize olmasıyla başlar. Sosyal medyada ve kendi arkadaş çevrelerine bağımsız yardım faaliyetleri yapılacağı duyurularak bir grup arkadaş Whatsapp grubunda buluşurlar. Grup içerisinde istişare yapılır ve görev dağılımı gerçekleştirilir.

TESPİT ET

Bir sonraki aşama ihtiyaç sahibi ailelerin tespitleridir. Bunun için komşulardan, mahalle muhtarlarından ve daha önce yardım faaliyetleri ile uğraşan kişilerden bilgiler alınır. Öğrenilen aileye gruptaki arkadaşlarla ziyaret gerçekleştirilir. Ailenin ihtiyaçları tespit edilir. Bu bilgiler evde kaç kişinin yaşadığı, evin genel gelir ve giderleri gibi temel konulardan oluşur. Toplanan bilgiler ailenin komşuları ya da mahalle muhtarı gibi kaynaklardan doğrulanır.

DUYUR

Ailenin ihtiyaçları, aileyi rencide etmeyecek şekilde tüm grup üyelerinin bireysel sosyal medya hesaplarından duyurulur. Destek olmak isteyenler, tek bir kişiye ulaşmak yerine duyuruyu yapan yardım faaliyetleri üyesine dönüş yapar. Bu şekilde herkes kendi çevresiyle iletişimde olarak güvenilir bir yardım süreci oluşturulur. Yapılacak yardımlar ailenin gerçek ihtiyaçlarını karşılıyor olmalıdır. Faturalar, kira borçları, erzak ve temel ev gereçleri en çok karşılaşılan ihtiyaçlardır. Duyuruya dönen kişilerin katılımlarıyla ailelerin ihtiyaçları giderilir ve yeni katılımcı olarak Whatsapp grubuna dahil olurlar.  

TEŞVİK ET

Aile ihtiyaç duyuruları devam ettikçe yardım faaliyetlerine yeni üyelerin katılımı aratar. Yardımseverlerden bağış toplayarak onların adına yardım yapmak yerine, ihtiyaç sahibiyle yardımseveri buluşturmak amacıyla hareket ediyoruz. Gerçekleştirilen yardımların ardından yardımların nasıl ulaştığı ile ilgili görseller ve bilgilendirici yazılar sosyal medya hesaplarında paylaşılır. Bu şekilde yardıma teşvik edilir. Yardım şekilleri sadece aile ziyaretleri ile sınırlı değildir. İhtiyaç sahibi kişilerin her türlü maddi ve manevi ihtiyaçları giderilmeye çalışılır. Bunlara, çocuklarla sokak eğlenceleri, kırtasiye ve kıyafet ihtiyacı karşılama faaliyetleri, sofraların muhtaç ailelerle paylaşılması, eğitim faaliyetleri gibi pek çok etkinlik dahildir. Her bir yardım faaliyeti grubu, kendi özgün fikirleriyle yeni yardım fikirleri bularak bir toplum farkındalığı oluşturmaya ve yardıma teşvik etmeye devam eder.

Teşvik etmek için paylaş: